Trending News :
Bragi Headphone review: finally, wireless earbuds worth buying 3 ...

Czy hodowla danieli jest opłacalna?

Hodowla danieli to stosunkowo nowe zjawisko na polskim rynku. Jednak czy inwestycja w ten biznes faktycznie się opłaca? Hodowla danieli może być korzystna finansowo dla rolnika ze względu na różnorodność produktów, które można pozyskać z tych zwierząt. W niniejszym artykule postaramy się przyjrzeć się temu zagadnieniu z różnych perspektyw.

Hodowla danieli – jak zacząć?

W hodowli danieli ważne jest, żeby mieć odpowiednio dużą przestrzeń dla tych zwierząt, ale także zróżnicowany teren. Optymalna ilość gruntów pod hodowlę danieli wynosi 1 ha na 15 zwierząt. Aby stworzyć odpowiednie warunki terenowe dla tego gatunku, najlepiej, żeby teren był w jednej trzeciej zalesiony, w jednej trzeciej zakrzewiony, a w jednej trzeciej otwarty. W przypadku hodowli danieli nie jest konieczne, żeby ziemia była szczególnie żyzna.

Na terenie hodowlanym powinny znajdować się odpowiednie budynki gospodarcze, które zapewnią zwierzętom schronienie oraz miejsce do przechowywania zapasów jedzenia i narzędzi potrzebnych przy hodowli. Zakup zwierząt najlepiej planować w okresie zimowym, aż do połowy marca. Warto pamiętać, żeby wybierać zwierzęta młode i w miarę oswojone, ponieważ takie sprawiają najmniej kłopotów. Zakupione cielęta powinny być już karmione przez łanie.

Chociaż hodowla danieli jest stosunkowo łatwa, wymaga pewnej wiedzy o zwierzętach i ich zwyczajach. Ważne jest, aby hodowca posiadał przynajmniej wiedzę podstawową, żeby odpowiednio zareagować na różne zachowania tych zwierząt. Najlepszymi rynkami zbytu są oczywiście inne hodowle danieli, ale również skupy dziczyzny. Warto jednak pamiętać, że pomimo dużej odporności, te zwierzęta również chorują, dlatego warto zdobyć wiedzę na temat chorób danieli oraz być w ciągłym kontakcie z lekarzem weterynarii, żeby móc w miarę szybko i skutecznie reagować na sytuacje kryzysowe.

Daniele – hodowla wymagania

Na stado do 30 łań powinien przypadać co najmniej 1 byk. Ponadto, zwierzęta muszą mieć stały dostęp do wody oraz schronienia przed słońcem i wiatrem. W przypadku braku naturalnej osłony konieczne jest wybudowanie wiat. Kwatery dla danieli powinny być usytuowane z dala od głośnych dróg i odpowiednio ogrodzone, żeby zapewnić ochronę przed drapieżnikami. Ogrodzenie powinno być wykonane z siatki wysokiej jakości. Najlepiej sprawdzi się siatka leśna o wysokości 2 metrów. Dodatkowo w pobliżu kwater powinien znajdować się budynek służący jako odłownia, gdzie zwierzęta mogą być kolczykowane i odrobaczane.

Pod względem żywieniowym, letnia dieta danieli opiera się na trawie, krzewach i korze drzew. W zimie zwierzęta żywią się zbożem, sianem, sianokiszonką, słomą, burakami i warzywami. Łaniom należy zapewnić co najmniej 0,5 kg ziarna zbóż oraz stały dostęp siana. Przez cały czas zwierzęta powinny mieć dostęp do lizawek solnych.

W kwestii rozmnażania, łanie osiągają dojrzałość płciową w wieku 16 miesięcy. W okresie rui, który trwa od połowy października do połowy grudnia, zwierzęta łączą się w grupy i są wtedy agresywne. Ciąża u danieli trwa 236 dni, a młode przychodzą na świat na przełomie maja i czerwca. Najczęściej rodzi się jedno cielę o wadze 4-6 kg, które karmione jest mlekiem matki do zimy. Daniele żyją nawet 18 lat, a samice w ciągu swojego życia mogą wydać na świat kilkanaście cieląt.

Hodowla danieli – dotacje

Hodowca może otrzymać dopłaty obszarowe za każdy hektar zajęty pod hodowlę, nawet jeśli teren ten nie kwalifikuje się dopłat. Ponadto, jeśli hodowca zdecyduje się prowadzić hodowlę danieli zgodnie z wymogami działalności ekologicznej, może otrzymać dodatkowe dopłaty do hektara. Razem, hodowca może otrzymać dopłaty bezpośrednie w wysokości 800 zł za hektar, plus około 300 zł za ekologię. Jeśli hodowca spełnia kryteria ONW, może otrzymać dodatkowe 200 zł na hektar. W sumie rolnik może otrzymać do 1300 zł na hektar.

Redaktor

Redaktor z zamiłowania i rolnik z pasji. Regularnie stara się dostarczać fachowe i wartościowe treści dla osób zainteresowanych branżą rolniczą.

Redaktor z zamiłowania i rolnik z pasji. Regularnie stara się dostarczać fachowe i wartościowe treści dla osób zainteresowanych branżą rolniczą.
Kamil Banasik

Kamil Banasik

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *