Kukurydza to jedno z najbardziej złożonych i wszechstronnych zbóż na świecie. Stany Zjednoczone są jej największym producentem, co roku zbierając ponad 270 milionów ton. Chińska produkcja jest nieco mniejsza i wynosi około 110 milionów ton, a Brazylia wytwarza 37,5 milionów ton kukurydzy.
Produkcja kukurydzy w Polsce rośnie z roku na rok, osiągając poziom 3,5 miliona ton, a powierzchnia upraw przekracza 1 milion hektarów. Również eksport zwiększa swoje wartości. W pierwszym kwartale 2020 roku wyniósł on 234,5 tysiąca ton. Natomiast oferty na kukurydzę suchą spadły do 1150 zł/t, a na mokrą w zależności od regionu kraju do 600-850 zł/t. Średnia cena kukurydzy na północy Polski w grudniu 2022 roku wynosiła 1200 zł/tonę, natomiast na południu 1160 zł/tonę. Później odnotowano spadek cen kukurydzy, jednak w lutym 2023 roku ceny wahały się pomiędzy 1190 zł/t, a 1080 zł/t. W marcu znowu odnotowano spadek jej cen i obecnie wynoszą one 1130 zł/tonę na północy oraz 1030 zł/t na południu Polski.
Polska może spodziewać się dobrych wyników w uprawie kukurydzy. Według wstępnych szacunków GUS Polska zbierze się około 7,5 milionów ton tego zboża. Dzięki temu mamy szansę stać się trzecim co do wielkości producentem kukurydzy w Unii Europejskiej, ustępując tylko Francji i Rumunii. Warto zauważyć, że Rumunia, po spadku plonów z powodu suszy w 2020 roku, zdołała się odbudować.
Według analityków Credit Agricole, chociaż ceny zbóż na giełdzie MATIF zanotowały ostatnio spadek, to nadal utrzymują się one na wyższych poziomach niż przed wybuchem konfliktu na Ukrainie. Według ich prognoz cena suchych ziaren kukurydzy na koniec 2023 roku będzie wynosić około 1050 złotych za tonę.
Analitycy zwracają uwagę na czynniki ryzyka, które mogą wpłynąć na realizację prognoz, takie jak warunki agrometeorologiczne wśród głównych światowych producentów i eksporterów zbóż, ich polityka handlowa, kryzys na rynku nawozów oraz sytuacja na froncie wojny na Ukrainie. Ponadto, realizacja porozumienia w sprawie ukraińskiego eksportu zbóż przez Morze Czarne także może wpłynąć na ceny.
Redaktor z zamiłowania i rolnik z pasji. Regularnie stara się dostarczać fachowe i wartościowe treści dla osób zainteresowanych branżą rolniczą.
Kamil Banasik
Zostaw komentarz