Trending News :
Bragi Headphone review: finally, wireless earbuds worth buying 3 ...

Co dalej z ceną mleka?

Ceny mleka w proszku, masła, serwatki spadają. Natomiast z drugiej strony, ceny sera mocno rosną i ustanawiają nowe rekordowe wartości. Jednak dalej istnieje duży rozdźwięk między cenami tłuszczu mlecznego a białka, co widać w różnicy cen masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Jednak w ostatnich miesiącach różnica ta przestała się pogłębiać.

Czy cena mleka wzrośnie?

Wysokie koszta produkcji mleka są spowodowane cenami pasz, nawozów oraz energii elektrycznej. Koszty pasz we wrześniu wynosiły 370 EUR/t i ciągle rosną, choć są niższe niż na początku roku. Marża w III kwartale 2022 roku była wyższa niż w III kwartale 2021 roku, pomimo wzrostu kosztów produkcji, dzięki wysokim cenom skupu surowca.

Perspektywy krótkoterminowe są niepewne dla rolników. Można rozważyć dwa scenariusze: albo ceny mleka zostaną zredukowane wraz ze spadkiem cen produktów mlecznych, ale nadal będą na wysokim poziomie, albo cena surowca nadal będzie rosła pomimo spadku cen produktów mlecznych, ponieważ koszty produkcji nadal rosną, a produkcja mleka w Unii Europejskiej spada. Rolnicy są zaniepokojeni sytuacją na rynku. Pomimo wysokich cen skupu mleka, sytuacja finansowa rolników jest trudna, ponieważ rosną również koszty produkcji. Na rynku panuje duża niepewność, a główne obawy dotyczą inflacji, cen energii elektrycznej, dostępności gazu ziemnego do przetwórstwa i spadku popytu ze strony Chin.

W Polsce skup mleka jest większy niż w roku ubiegłym, ale pogłowie krów mlecznych spadło o 12% w czerwcu. Ceny skupu są wysokie, ale koszty produkcji również rosną. Ceny skupu mleka w styczniu 2023 r. w poszczególnych województwach w Polsce nie wynosiły więcej niż 2,65 zł za 1 litr. Ceny mleka w skupie wahała się więc między 2,30 zł za litr a 2,64 zł za litr.

Związki branżowe apelują o interwencję na rynku mleka. Producenci mleka mają powody do niepokoju, ponieważ ceny skupu surowca utrzymują się w trendzie spadkowym. W tej sytuacji organizacje branżowe oraz związki, w tym Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny, apelują do ministra rolnictwa o uruchomienie interwencji na szczeblu UE w celu poprawy sytuacji na rynku mleka. Dla producentów mleka jest to ważna kwestia, ponieważ koszty produkcji wciąż rosną, a spadek cen skupu surowca może pogorszyć sytuację finansową rolników.

Redaktor

Redaktor z zamiłowania i rolnik z pasji. Regularnie stara się dostarczać fachowe i wartościowe treści dla osób zainteresowanych branżą rolniczą.

Redaktor z zamiłowania i rolnik z pasji. Regularnie stara się dostarczać fachowe i wartościowe treści dla osób zainteresowanych branżą rolniczą.
Kamil Banasik

Kamil Banasik

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *