Jeszcze niedawno hodowcy owiec przede wszystkim zarabiali na wełnie, a ceny za żywiec jagnięciny przez ostatnie 20 lat nie były zbyt wysokie i rzadko przekraczały kwotę 7 zł za kilogram. Wielu rolników zdecydowało się na rezygnację z hodowli owiec lub ograniczenie produkcji. Jednak sytuacja zmieniła się na początku 2021 roku, gdy zaczął obowiązywać Brexit.
Obecnie średnia cena skupu jagniąt o wadze 30-40 kg wynosi 12,50-13 zł za kilogram, co stanowi wzrost cen jagnięciny o 100% w ciągu kilku lat! Czy obecnie rolnicy zwrócą swoją uwagę na hodowlę owiec? Warto wiedzieć, że jeszcze niedawno sektor owczarski w Polsce był silnie rozwinięty, a w wyniku tego powstało kilkanaście rodzimych ras owiec charakteryzujących się unikalnymi cechami.
Obecnie lokalne rasy owiec są najczęściej wykorzystywane w niewielkich hodowlach, które produkują ekologiczne, certyfikowane produkty regionalne lub w gospodarstwach agroturystycznych. Rasy te również skutecznie chronią przyrodę – ekstensywny wypas owiec, zwłaszcza na górskich halach, pomaga zachować cenne krajobrazy i utrzymać równowagę w zbiorowiskach roślin. Wraz z rosnącym zainteresowaniem konsumentów ekologiczną hodowlą zwierząt i regionalnymi produktami, nasze rodzime rasy owiec zyskują szansę na odrodzenie się i przetrwanie dla kolejnych pokoleń.
Obecnie w Polsce 17 rodzimych ras owiec objętych jest programem ochrony zasobów genetycznych. Należą do nich: rasa pomorska (POM), kamieniecka (KAM), wrzosówka (WRZ), czarnogłowa (CZG), żelaźnieńska (ŻEL), uhruska (UHR), koridel (KOR), świniarka (ŚW), barwna owca górska (POG B), polska owca górska (POG), cakiel podhalański (CP), olkuska (OLK), polska owca pogórza (PG), wielkopolska (WLKP), białogłowa (BOM), merynos polski w starym typie (MST), merynos odmiany barwnej (MB).
Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego liczba owiec w krajach Unii Europejskiej spada. W grudniu 2019 r. hodowano 82,54 mln zwierząt, czyli o 1,59 mln mniej niż rok wcześniej. Zmniejszenie pogłowia ma wpływ na wzrost cen produktów z owiec, takich jak mięso, mleko i wełna. W Polsce hodowla owiec nie jest główną gałęzią rolnictwa, zaledwie 267 729 sztuk tych zwierząt było hodowanych w 2019 roku według danych GUS.
Żeby hodowla owiec miała szansę na powodzenie, należy przygotować rzetelny biznesplan, który uwzględni cel hodowli oraz prognozowane możliwości dystrybucji produktów, takich jak mięso, wełna czy mleko.
Redaktor z zamiłowania i rolnik z pasji. Regularnie stara się dostarczać fachowe i wartościowe treści dla osób zainteresowanych branżą rolniczą.
Kamil Banasik
Zostaw komentarz